Intel Security, CIO Vizyon Toplantısı’nda Dijital Dönüşümün Güvenlik Stratejilerine Köklü Değişiklikler Getirerek Ezber Bozduğuna Dikkat Çekti

0

CIO Vizyon Toplantısı’nda “Güvenlikte Ezber Bozuluyor” başlıklı bir konuşma yapan Intel Security Türkiye & Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, organizasyonların güven içinde yenilik yapmaları, çalışmaları ve büyümelerinin bir zorunluluk olduğunu belirtti.
Özar, güvenlik stratejilerinin başarılı uygulamaları için siber güvenlik alanında yetişmiş insan gücünün önemini vurguladı.

Türkiye Bilişim Derneği ile BTHABER Şirketler Grubu tarafından düzenlenen CIO Vizyon Toplantısı, 11 Ağustos 2016, Perşembe günü CVK Park Bosphorus Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin ClO’larının bir araya geldiği toplantının bu seneki konusu olan “Dijital Dönüşüm ve Bulut Stratejileri” geniş boyutta ele alındı.

CIO Vizyon Toplantıları programı kapsamında Intel Security Türkiye & Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar “Güvenlikte Ezber Bozuluyor” konulu bir konuşma gerçekleştirdi ve güvenlikte ezberin nasıl bozulduğunu dijital dönüşüm çerçevesinde ele aldı.

Dijital Dönüşümle Beraber Güvenliğin Önemi Her Gün Artıyor

İlkem Özar, konuşmasında dijital dönüşümün günümüzde her işletmenin vazgeçilmez bir parçası olduğuna dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı: “Müşteriler artık zaman ve lokasyondan bağımsız olarak tüm iletişim kanallarından anında hizmet almak istiyorlar ve bu da dijital dönüşümü kaçınılmaz hale getiriyor. Finanstan üretime, pazarlamadan insan kaynaklarına kadar geniş bir niteliğe sahip bu değişim süreci kurumların tüm işleyişine etki ediyor. Öyle ki bazı kurumlar dijital dönüşümü doğru yönetebilmek için organizasyonlarında Dijital Dönüşüm Lideri pozisyonu atıyorlar. Benzeri şekilde güvenliğin de merkezi şekilde yönetileceği organizasyonlar oluşturulmalı ve bu yönde adım atan kurumların sayısı artmalı.”

2020 Yılında Nitelikli Uzman Açığı 2 Milyon Olacak

Dijital dönüşüme paralel olarak siber güvenlik risklerinin de artması, Özar’ın önemle değindiği diğer bir konu oldu. Özar “Dijital saldırıların boyutu ve sıklığı günden güne artıyor. Siber suçlarla ilgili güncel araştırmalarımıza göre saniyede beşten, dakikada 300’den fazla yeni tehditle karşı karşıyayız. Siber güvenliğin entegre bir şekilde sağlanması konusunda yatırımlar artıyor. Bunlar sevindirici gelişmeler. Ancak, yatırımların yanında siber güvenlik alanında kurumsal eğitimler verilmesi ve IT çalışanlarının iyi yetişmiş olması çok önemli. Siber güvenlik alanında yetişmiş insan gücü açığı ne yazık ki önemli boyutta. 2020 yılında nitelikli uzman açığının dünya genelinde 2 milyon kişiye ulaşması bekleniyor” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın