Rio Olimpiyatları’nda 187 milyon tweet atıldı

0

Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenen pazar gecesi gerçekleşen ‘yle sona ererken Oyunlar’ın Twitter’daki yansımaları da dikkat çekti. Oyunları’nda dünyanın dört bir tarafındaki taraftarlar muhteşem zaferlerini kutlamak, sporcularla iletişim kurmak, en heyecanlı anları takip etmek ve canlı deneyimlerini paylaşmak için Twitter’da buluştu. İşte 2016 Olimpiyatları’nın nasıl yaşandığını Twitter verilerinin bir özetini sunuyoruz.

hashtagi 75 milyar kez görüntülendi.

Olimpiyat Oyunları’yla ilgili olarak 187 milyonun üzerinde tweet atılırken toplamda tweetler Twitter üzerinde 75 milyar etkileşim getirdi.

Brezilya’nın ()’da kazanması en önemli an

Taraftarların bağırmaları gece gündüz Twitter’da yankılandı. Maçın en çok ses getiren anını ise’ın Brezilya adına penaltıyı atması ve ‘yı yenerek altın madalyaya ulaşması oluşturdu. İşte’nın tweetlerle dakika dakika ölçülen en heyecanlı 3 anı:

Hakkında en çok konuşulan sporcular ve sporlar

Bu yılki Oyunlarda, 5 madalya daha kazanan Michael Phelps, Twitter’ın sohbet ekranının lideri oldu. Eğer Twitter en fazla konuşulanlar arasında madalya dağıtsaydı podyum aşağıdaki gibi olurdu:

Hakkında en çok tweet atılan spor dalları:

En çok retweetlenen sporcu tweetleri:

Hem jimnastik oyunlarda hem de Twitter’da ABD’li atlet Simone Biles, rakiplerinin en önünde yer alarak’da en çok retweetlenen sporcu oldu.

En çok retweetlenen 10 sporcu aşağıdaki gibi oldu:

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

10-

Vine

Oyunlar’da taraftarları birleştiren bir diğer uygulama da Vine oldu. Vine mobil uygulamaların Explore bölümünde Olimpiyatlarla bağlantılı içeriklere yer verildi. Kullanıcılar da Vine’da veya başka takım hesaplarından paylaşılan Vine’lara çift tıkladıklarında, bir kalp yerine Olimpiyat Meşalesi buldular.’dan en iyi Vine’lardan derlemeler burada:

‘tan daha hızlı biri var mı?

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın