Siemens Ev Aletleri’nden klima kullanımında tasarrufun püf noktaları

0

İleri teknoloji ile donattığı her ürününde aynı zamanda doğayı ve dünyanın geleceğini de gözeten Siemens Ev Aletleri, yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte klima almak isteyenler için, üstün özellikli Siemens klima modellerini daha da verimli hale getirecek püf noktalarını açıklıyor.

“Gelecek evinizde” yaklaşımıyla ileri teknolojili ürünleri evlerle buluşturan Siemens Ev Aletleri, serin, konforlu ve enerji verimli bir yaz için, üstün teknoloji ile geliştirilen ve yenilikçi özelliklerle donatılan klima modellerini tüketicilerin beğenisine sunuyor. Almanya merkezli bağımsız test kuruluşu TÜV tarafından test edilerek gerçek değerleri onaylanan ve “TÜV Sertifikası” almaya hak kazanan Siemens’in klima modellerinde, verimliliğin yanı sıra enerji tasarrufunu da en üst düzeyde koruyan ve ozon tabakasına zarar vermeyen R410A gazı kullanılıyor.

Her bölgenin ihtiyacına uygun klimalar Siemens’te

Üstün özelliklerinin yanı sıra Türkiye’nin üç farklı iklim bölgesine özel olarak üretilen Siemens klimalar, şimdi yüksek performansı çok daha tasarruflu hale getiriyor. Yaşadığı bölgenin iklim şartlarına en uygun özellikteki Siemens klimayı alınlar, maksimum verime minimum enerji tüketimiyle sahip oluyor.

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Klimanızı çalıştırırken uygun bir oda sıcaklığı seçmeniz önerilmektedir. Çok düşük sıcaklık seçimi yapmanız odayı çok soğutacağı gibi gereksiz enerji tüketimine yol açacaktır. Ayrıca sık sık derece değiştirmemeniz önem taşıyor.
  • Ev ve işyerlerinde 23°C sıcaklık ve %50 nem, ideal iklimlendirme koşullarıdır. Klimanızı çalıştırırken bu konumları seçmeniz önerilmektedir.
  • Klimanızı uzun süre kullanacaksanız zaman zaman pencere veya kapıyı açarak odanızı havalandırınız.
  • İç ünitede yer alan hava kanatçıklarının soğutma konumunda yatay, ısıtma konumunda dikey olmalarına dikkat edilmelidir.
  • Dikey menfez kanatlarını sağ ve sola ayarlayarak havanın odaya eşit şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir.
  • Soğutma ya da nem alma konumunda odanın neminin %80’in altında olmasına dikkat ediniz. Yüksek nemde uzun süre cihazın çalıştırılması yoğuşmaya yol açar ve hava çıkış kanallarından su damlayabilir.
  • Soğutma konumunda, ortamda ısı yayan cihazların kullanılmamasına özen gösteriniz. Bilgisayar, TV, müzik seti gibi elektronik cihazlarla ampul, avize ve abajurlar ortama ısı yayarlar ve klimanın enerji sarfiyatını artırırlar.
  • Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu yerlerde, bir gölgelikle direkt güneşten korunması enerji sarfiyatının artmasını engeller.
  • Her yaz ve kış sezonu öncesi klima cihazınızın bakım, temizlik ve kontrolleri çok önemlidir. Isı değişim parçalarının kirlenmesi veya tıkanması, klimanızın istediği soğutma-ısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla enerji sarfiyatının artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimanızı yılda en az bir veya iki defa yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırmanız klimanın fazla enerji tüketmesini engeller.
Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın