SİZ BAYRAMDA TATİL YAPIN ARACINIZ ÇALIŞSIN

0

GARAJYERİ İLE BAYRAMDA PARA KAZANMAK MÜMKÜN

Kapıda duran arabasını Garajyeri platformu üzerinden başka bir alıcıya kiralama temeline dayalı sistemde, kiralama geliri bir senede 500 bin TL’yi aştı. Dokuz günlük bayram tatilinde araçlarını kullanmayacak olanlara kazanç fırsatı sunan Garajyeri, bu süre içerisinde otomobillerini platforma yerleştirenlere ortalama 1000 TL’ye yakın kazanç sağlıyor. Standart bir aracın 70 TL ile 150 TL arasında günlük kiraya verildiği platformda, tüm bu süre boyunca kiralama yapanlar kazanacak. Özellikle şehir dışına çıkarak araç kullanmayacak olan kişiler için ideal olan sistemde, araç güvenliği sigorta ve takip cihazları sayesinde sağlanıyor.

Daha uygun fiyat ve daha geniş ürün çeşitliliğiyle geleneksel rent-a-car şirketlerinden ayrılan Garajyeri’nde hem aracını kiraya verenler hem de otomobil kiralayanlar kazanıyor. Garajyeri ile araçlarını kiraya verenlerin bugüne kadar kazandıkları toplam ek gelir ise 500 bin TL’nin üzerinde.

Türkiye’de daha önce hiç denenmemiş, dünyada benzerlerinin de sayılı olduğu kişiden kişiye araç kiralama fikriyle doğan Garajyeri; şu anda 100 binden fazla üyesi olan Yolyola.com kurucu ekibinden Arda Aşkın, Güven Özyurt ve Erman Çağıral bir araya gelerek kuruldu. Mayıs 2015’te kullanıma açılan Garajyeri şu anda İstanbul’da 250 araçla hizmet veriyor. Kuruluşundan bu yana binlerce aracın kayıt olduğu ve yavaş yavaş aktif hale getirildiği Garajyeri’nin 2017 hedefi ise onbin araçla hizmet vermek. Aşkın’ın hayali ise 81 ilde her mahallede 5 otomobile ulaşmak.

Kira bedelini araç sahibi belirliyor

10 yaşını geçmeyen araçların kayıt yapıldığı sistemde; zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan araç sahipleri, TC kimlik, cep telefonu, IBAN numaralarını, e-posta adreslerini ve ruhsat bilgileri gibi temel verileri siteye giriyor. Verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra üyelikleri onaylanıyor. Araç kiralamak isteyenler de aynı şekilde bilgilerini sisteme girerek platforma üye oluyor. Ayrıca, ehliyet puanı yeterliliğini bildirmek ve Facebook ile giriş gibi bir takım ek zorunlulukların bulunduğu sistemde araçların saatlik veya günlük kira fiyatlarını araç sahipleri belirliyor.

Araç kiralamak isteyen kullanıcılar lokasyon ve tarih seçerek arama yapıyor ve gelen sonuçlar üzerinden, fiyat, model ve mesafe açısından en uygun olan araca istekte bulunuyor. İstek onaylandığında, kiracı Garajyeri üzerinden ödeme yapıyor ve anahtarı elden teslim alıyor. Araç iade edilinceye kadar Garajyeri hesabında tutulan kira bedeli, teslimatla birlikte araç sahibine aktarılıyor.

Günlük kira 70 TL’den başlıyor

Arda Aşkın; “Ülkemizde en çok ekonomik sınıfı araçlar tercih ediliyor. Yakıt açısından da aynı şekilde dizel yakıtlı olanlar tercih sebebi halinde. Bu araçların günlük ortalama kiralama bedeli 70 TL’dir. Araç modeline göre fiyatlar bin TL’ye kadar çıkabiliyor. En üst kira bedeline sahip olan Porsche Cayenne’nin günlük kiralama bedeli 1.052 TL. Sistem olabildiğince kazançlı. Bir ayda 15 gün kiraya verme ise asgari ücrete denk gelmektedir. Örneğin 8 ayda 30 bin TL kazanan bir kullanıcımız var. Bir araçla başladı şuan 6 aracı sistemde mevcut.” dedi.

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın