Son Altı Ayda Gasp, Kapkaç ve Hırsızlık Geriledi

0

Cep telefonu kullanıcılarının yaşadığı hırsızlık mağduriyetlerinin azaldığına dikkat çekildi.

Akıllı telefon kullanıcılarına, garantinin kapsamadığı hırsızlık, gasp, kapkaç gibi durumlara karşı içinde sigorta teminatının da hediye olarak sunulduğu güvence paketi ile hizmet veren Cepkask A.Ş. Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, 12 senedir sektörde olduklarına ve bu yıl ilk kez, en az hırsızlık vakası ile müracaat aldıklarına dikkat çekti. Bu durumun, ülkedeki asayişin başarılı bir şekilde sağlandığını ve bu sebeple gasp, kapkaç ve hırsızlık gibi olayların son derece azaldığını gösterdiğini söyledi.

Yılda on milyonun üzerinde cep telefonu satılan bir pazarda yer aldıklarını, 2016 yılının ilk yarısında verdikleri hizmet kapsamında düşme, kaza, kırılma gibi sorunlarla daha fazla karşılaştıklarını belirten, Tayfun Gülgeç, sektörün yarıyıl değerlendirmesini yaptı.

‘Yılda 13,5 Milyon Cep Telefonu Satıldı’

Garanti kapsamına girmeyen düşme, çarpma, sıvı teması, hırsızlık gibi durumlara karşı elektronik cihazlara; sigorta hizmetinin de bulunduğu kapsamlı bir güvence hizmeti sunarak satış sonrası hizmetler sektöründe bir ilki gerçekleştiren Cepkask A.Ş Genel Müdürü Tayfun Gülgeç şöyle konuştu. Gülgeç; ‘Sektörün ilk yarıyılına baktığımızda, 2015 yılının, seçim atmosferinde, biraz siyasi belirsizlikle, biraz istikrarın bozulması kaygısı ve tüketicinin alımlarını ertelemesi ile geçmesine rağmen ve kredi kartlarına taksit sınırlaması başlamadan önceki, yıllık 14 milyon cep telefonu satış adeti sınırlanmasına da rağmen Mayıs 2015 ile Mayıs 2016 arasında 13,5 milyon olarak gerçekleşti. Bu satış adetleri de gösteriyor ki, tüketici güven endeksi ne zaman olumlu noktaya geliyorsa, sektörümüz de vakit kaybetmeksizin bu olumlu havadan doğrudan etkileniyor’ dedi.

‘4.5 G Uyumu Olmayan Telefonların Satışı Azaldı’

Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’nin tüketici elektroniğinin mobil tarafında yapılan satışların daha fazla olduğunu söyleyen Gülgeç; orta yaş ve üstünün de sosyal medya sebebiyle daha kaliteli ve hızlı iletişime ihtiyacı olduğunu belirtti. İnternet erişiminin hızlı olması konusunda 4.5 G ile cep telefonlarının da değişime uğradığını, 4.5G uyumu olmayan cep telefonlarına ilginin, yok denecek kadar azaldığını sözlerine ekledi.

Kadınlar ‘Daha Temiz’ Cep Telefonu Kullanıcısı

Gülgeç; ‘Aldığımız hasar başvurularında kadın/erkek oranlarına baktığımızda, özellikle kadınların cep telefonu kullanımında daha dikkatli olduklarını söyleyebiliriz. Bu tespit tüm dönemler için geçerlidir. Cepkask özelinde baktığımızda, kadınların hem hizmet şartları bakımından daha bilinçli, hem de cep telefonu kullanımında daha dikkatli olduklarını görüyoruz. Aldığımız son derece tiraji komik hasar beyanları ve talepleri alıyoruz ancak yıllar önce bir müşterimiz “Kumburgaz da yazlığımda balkonda otururken tusunami oldu ve cep telefonum ıslandı” şikâyetiyle bize başvurmuştu. Bu olayı hiç unutmuyor hep tebessüm ile hatırlıyoruz’ dedi.

Büyüme hedefleri hakkında bilgi veren Gülgeç ; ‘Yaklaşık 12 yıldır aynı standartlarda hizmet vermeye gayret ediyoruz. Günümüzde Cepkask benzeri birçok hizmet var. Ancak markamız bağımsız olarak faaliyet gösteren bir kaç hizmet paketinden biridir. Her sene koyduğumuz hedefleri yerine getirmek ve müşterilerimize son derece şeffaf hizmet verme gayreti içindeyiz. 2016’nın ilk yarısında Kuzey Kıbrıs’ta faaliyete başlayan Cepkask, yurt dışına açılarak bu hizmeti diğer ülkelere de götürmeyi amaçlamaktadır. Yurt içinde ki bayii büyümemiz artarak devam edecektir. Cepkask 12 yıldır Türkiye’nin tüm şehirlerinde, ilçelerinde satılmaktadır. Cepkask bayileri ile son derece şeffaflık ilkesi kapsamında, yüksek kar vererek işbirliği yapmaktadır. Bir Cepkask bayisi neredeyse cep telefonundan kazandığı bedel kadar bir de Cepkask’dan kazanır. Ancak bu kazanç oranı kesinlikle müşterilere yansıtılmaz. Bu gün Türkiye de, benzer paketler ortalama yıllık 350.-TL gibi bir bedelden satılırken, Cepkask ortalama 200.- TL gibi bir bedelden satılmaktadır. Ayrıca müşterimiz adresindeki e-ticaret mağazamızdan Cepkask’ı 2 – 9 taksitte vade farksız da alabilmektedirler. Cepkask A.Ş çatısı altında Cepkask ile cep telefonlarına hizmet verirken, Teknokask ile de notebook, tablet pc, fotoğraf makinesi ve televizyonlara hizmet vermekteyiz’ dedi.

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın