Sony’nin yeni hepsi bir arada Çoklu Kamera Canlı Prodüksiyon Cihazı birinci sınıf performans ve kolay kullanım sağlıyor

0

Sony bugün en son Çoklu Kamera Canlı Prodüksiyon Cihazını piyasa sürdüğünü duyurdu. Uygun bir fiyatla sunulan MCX-500, Sony’nin pazar lideri AV çözümleriyle ilişkilendirilen performansının ve tekniğinin mirasını taşıyor. Böylece çeşitli kameralarla kullanılabilen ve kurumsal, eğitim, düğün ve çeşitli etkinlik prodüksiyonları için mükemmel bir “hepsi bir arada” anahtarlayıcı haline gelir. MCX-500 ilk kez 24-27 Ağustos’ta Pekin’de düzenlenen BIRTV fuarında 8B01 ve 2A243 kabinlerinde tanıtılacaktır.

MCX-500’te kullanımı kolay arabirimin yanı sıra çok çeşitli işlevler bulunur ve böylece operatörlere farklı prodüksiyon tiplerine kolayca uyacak esneklik sağlanır. Sony Profesyonel Avrupa Pazarlama Müdürü James Leach konuyla ilgili şunları söyledi: “Hangi ölçekte bir canlı etkinlik olursa olsun, kullanıcıların yayın performansı istediğini biliyoruz. MCX-500, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay olması gereken ancak esneklik veya kaliteden ödün verilmeyen kullanımlar için tasarlandı.”

MCX-500; kullanıcılara 4x 3G-SDI, 2x HDMI ve 2x CVBS dahil 9 giriş arasından seçme imkanı tanıyan 4 kanallı bir video anahtarlayıcısıdır. Başlık yerleştirme için ekstra RGB girişi de mevcuttur. MCX-500’e bağlanabilen çok çeşitli video kameralar arasında,XDCAM veya NXCAM gibi profesyonel video kameralar ve tüketici video kameraları bulunuyor. Diğer işlevleri arasında PinP ve Keyer yerleştirme işlevleri, çeşitli geçiş efektleri, XLR dahil 4 kanallı video ve 5 kanallı ses girişleri ve maksimum çok yönlülük için SDI veya HDMI’dan gömülü ses yer alıyor. Ayrıca MCX-500, Sony’nin lider yayın video anahtarlayıcısı MVS serisinden alınan, yayın kalitesinde renk anahtarı algoritması gibi üstün özelliklere sahiptir.

MCX-500, çeşitli iş akışlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Hepsi bir arada anahtarlayıcı, harici bir kayıt cihazı olmadan AVCHD formatında canlı görüntüleri (PGM) kaydedebiliyor; bu da kullanıcıların kayıt biter bitmez video kaydını düzenleyebilmesini veya dağıtabilmesini sağlıyor. Ayrıca “USTREAMTM” entegrasyonu ile kullanıcılar canlı etkinliklerden kayıtları internet üzerinden kolayca yayınlayabiliyor. Harici bir PC veya tablet ile uzaktan kumanda GUI’sini kullanma seçeneği, az sayıda kişiyle canlı kayıt için idealdir.

MCX-500, özellikle Sony’nin RM-30BP Uzaktan Kumandasına ve bazı Sony marka profesyonel video kameralara bağlandığında çoklu kamera kullanımını mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak üzere geliştirildi. “Simple Live Solution” olarak adlandırdığımız bu kombinasyon, kayıt kontrolünün HXR-NX5R gibi çeşitli video kameralarla* senkronize edilmesini sağlayarak, bağımsız kaydın merkezi olarak yönetilmesini kolaylaştırır. MCX-500’den diğer bağlı video kameralara bir PGM/PVW uyarı sinyali gönderilerek, operatörlere canlı çıkış için hangi görüntünün seçildiği bildirilir*.

*”Simple Live Solution” kurulumuyla uyumlu bir video kamera gerekir. Zamanla daha fazla video kamera desteklenecektir.

MCX-500’ün Ocak 2017’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Daha fazla bilgi için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın