Takım aşkına:Türklerin yüzde 80’i takımlarını desteklemek için dünyayı gezmeye hazır

0

Hotels.comT Avrupa’da spor-seyahat alışkanlıklarını hakkında bilgi veren ilk anket çalışması ‘Sports Travel Scorecard’ın sonuçlarını paylaştı. 3 bin 250 kişinin katıldığı “Sports Travel Scorecard’, Avrupalıların sevdiği takımları nasıl takip ettiğini ortaya koyuyor.

Anket sonuçlarına göre, Avrupalıların yüzde 69’u spor etkinliklerini canlı izlemek için seyahat ediyor. Katılımcıların yüzde 46’sı ise uluslararası karşılaşmaları takip etmek için farklı ülkeleri seyahat ediyor. Avrupalı sporseverler en sevdikleri spor kulüplerinin karşılaşmalarını izlemek ve dünyanın en iyi sporcularını görebilmek için yılda ortalama dört kez seyahat ediyor.

EN ATEŞLİ TARAFTARLAR ARASINDAYIZ

Anket sonuçları en ateşli taraftarların ise Türkiye, Rusya ve İspanya’dan olduğunu ortaya koydu. Bu ülkelerin tutkulu taraftarlarının yüzde 80’ni takımlarının maçlarını izlemek için seyahat ediyor.

Sports Travel Scorecard’ın sorularını yanıtlayan Türk taraftarların yüzde 92’si futbol maçlarını izlemek için seyahat ettiklerini veya edebileceklerini söylüyor. Katılımcıların yüzde 60’i sevdikleri spor takımını görebilmek için yurtdışına gidebileceğini, yüzde 80 ise sadece Türkiye’de seyahat edebileceğini vurguluyor.

Spor amaçlı seyahat etmeyi en istekli beş ülke şunlar:

1.Rusya (80%)

2.İspanya (80%)

3.Türkiye (80%)

4.İtalya (76%)

5.Hollanda (75%)

Hotels.com Markasının Kıdemli Halkla İlişkiler Müdürü Simon Matthews anket sonuçları hakkında şunları söyledi: “Sporseverler muhtemelen her yıl birçok tatilciden daha fazla seyahat ediyor. Örneğin, İngiltere’de futbolseverler oyuncularını yurtdışında izleyebilmek için bir sezonda 3 bin 220 kilometreden fazla seyahat edebiliyor, buna uluslararası karşılaşmaları dahil değil. Canlı karşılaşma izlemek isteyen sporseverlerin üçte biri son dakikada rezervasyon yaptırıyor ve otelde bir gece konaklıyor. Ankete katılanların yarısında fazlası ise maç izlemek için son dakika rezervasyon yaptırabileceğini söylüyor. Taraftarlar ne kadar uzağa giderlerse gitsinler, her zaman konaklayabilecekleri, dinlenebilecekleri bir yer olacağından emin olabilirler.”

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın