Türk gezginler yaz tatilinde telefonlarına güneşlenmekten bile daha fazla zaman ayıracak

0

Hotels.comT tarafından hazırlanan Mobile Travel Tracker* araştırmasına göre yaz tatili sırasında cep telefonlarımıza her gün ortalama 3 saatten fazla vakit ayıracağız. Üstelik 31 ülkede, 9.200 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye’de sosyal medyayı hava atmak amacıyla kullananların sayısı da oldukça fazla!

Yaz tatili denildiğinde aklınıza havuz kenarında geçirilen saatler, gezilecek yeni şehirler ya da ziyaret edilecek tarihi ve turistik yerler geliyor olabilir. Ancak gerçek, hayallerinizden biraz daha farklı… Hotels.com’un Mobile Travel Tracker araştırmasına göre bu tatili cep telefonlarımıza yapışık biçimde geçireceğiz; hatta telefonlarımıza güneşlenmekten bile daha fazla zaman ayıracağız.

Telefonlarımızla günde 3 saatten fazla zaman ayıracağız

Araştırma, tatilde telefonlarımıza günde ortalama 3 saatin üzerinde, güneşlenmeye ise günde ortalama 3 saatten az vakit ayıracağımızı gösteriyor. En ilginç sonuçlardan biriyse, tatilcilerin yüzde 8’inin her gün telefonlarıyla ortalama 5 saatin üzerinde ilgilenecek olması.

Hava atmak için fotoğraf yüklüyoruz

Diğer yandan araştırmaya katılan Türk gezginlerin yüzde 35’i, tatil sırasında takipçilerine hava atmak için sosyal medyada fotoğraf paylaşımı yapacağını söylüyor. Yüzde 24 ise arkadaşlarını kıskandırabilmek için gittikleri yerlerde sosyal medya üzerinden check-in yapacağını itiraf ediyor.

Yüzde 86 sosyal medya paylaşımlarını takip ediyor

Diğer yandan Mobile Travel Tracker’a göre, tatilcilerin yüzde 86’sı seyahat esnasında arkadaşlarının sosyal medya paylaşımlarını takip edecek. Bu durumun bir sonucu olarak, yaz tatili sırasında tatilciler her gün yaklaşık iki buçuk saatlerini sosyal medyada harcayacak. Araştırmaya göre, her 10 kişiden biri ise sosyal medyaya günde 5 saatten fazla zaman ayıracak.

Arkadaşlarımızdan iyi olmak istiyoruz

Araştırmaya katılan tatilcilerin yanıtları, ilginç bir gerçeği de ortaya koyuyor. Buna göre, katılımcıların yüzde 24’ü, tatil sırasında arkadaşlarının Facebook paylaşımlarını inceleyip kendi paylaşımlarının onlarınkinden daha iyi olduğundan emin olmak istiyor!

İlk sırada Facebook, ikinci sırada Instagram var

Tatildeyken en çok kullanacağımız sosyal medya platformları ise sırasıyla şöyle: Facebook (yüzde 92), Instagram (yüzde 73), Twitter (Yüzde 68), Google + (yüzde 42) ve Snapchat (yüzde 26).

Hotels.com Kıdemli Mobil Direktörü Dan Craig, sonuçları şöyle değerlendirdi: “Gelişen teknoloji nedeniyle cep telefonları günümüzdeki modern gezginlerinin hayatında önemli bir role sahip oluyor. Cep telefonlarının bu etkisi, gezginler için seyahatin ilk aşaması olan otel rezervasyonu aşamasında başlıyor. Günümüzde gezginlerin yüzde 42’si otel rezervasyonlarını cep telefonu veya mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor. Araştırmamızın bu yeni sonuçları ise, başta 18-30 yaş arasındaki genç kuşak olmak üzere, gezginlerin tatil sırasında telefonlarına gezip dolaşmaktan ya da güneşin tadını çıkarmaktan daha fazla vakit ayıracağını gösteriyor.”

Bugüne dek dünya genelinde 50 milyon kez indirilen Hotels.com mobil uygulaması, IOS, Android ve Amazon Kindle cihazlarında kullanılabiliyor.

Hotels.com Mobile Travel Tracker hakkında daha fazla bilgi almak için sitesine bakabilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın