Sabre ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

0

Seyahat teknolojisi çözümleri alanında dünya liderlerinden biri olan Sabre Corporation (NASDAQ: SABR), bu hafta 2016 yılı ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Çeyrek yıl finansal sonuçlarını değerlendiren Sabre başkanı Tom Klein şunları söyledi: “Sabre’ın ikinci çeyrekte elde ettiği sonuçlar, istikrarlı bir şekilde büyüyen faaliyetlerimizden güç alıyor. Makro ortamda manzara olumlu olmasa da, kaydettiğimiz sonuçlar Sabre Airline and Hospitality Solutions SaaS portföyüne gösterilen talepten yararlanmak suretiyle ve Sabre Travel Network’ün dünya genelinde genişlemeye devam etmesiyle büyümeyi başardığımızı kanıtlıyor.”

Şirketin raporunda iki iş alanının sonuçlarına yer veriliyor: 160’tan fazla ülkede 425.000’den fazla seyahat acentesini, dünyanın dört bir yanındaki havayolları, oteller, araç kiralama şirketleri, gemi turu şirketleri, tur operatörleri ve diğer seyahat tedarikçilerine bağlayan küresel seyahat pazarı Sabre Travel Network ile küresel havayolu ve konaklama sektörüne teknoloji yazılımı çözümleri ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Sabre Airline and Hospitality Solutions. 2016’nın ikinci çeyreğinde öne çıkanlar:

  • Yüzde yüz iştirak haline gelen Asya-Pasifik bölgesi ve diğer tüm bölgelerdeki kademeli artış sayesinde rezervasyonların yüzde 24 artması sonucunda, Sabre Travel Network’ün gelirleri yüzde 21 arttı.
  • Sabre Airline and Hospitality Solutions faaliyet alanının gelirleri yüzde 16 arttı.
  • Dünya genelinde havayolu şirketlerine hizmet sağlayan SabreSonic çözümü güçlü bir büyüme kaydetti ve 200 milyon yolcu bu sistemle yolculuk yaptı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 43’lük bir artışa karşılık geliyor. Yolcuların sayısındaki artışta, hayata geçirilen bir dizi yeni uygulama ve mevcut müşteri tabanında ulaşılan yüzde 6 oranındaki organik büyüme etkili oldu.
  • Sabre Airline Solutions’da görülen büyümede de verimliliği artırmaları, maliyetleri kontrol etmeleri ve değişimi yönetmeleri için havayolu şirketlerine araçlar sağlayan AirVision ve AirCentre çözüm paketlerinin gelirlerindeki artış etkili oldu. Sabre Hospitality Solutions’da kaydedilen organik ve satın alma kaynaklı güçlü büyüme, gelir artışına katkıda bulunan bir diğer faktör oldu. Alman Trust Group’u satın alarak konaklama sektöründeki payını hem EMEA (Avrupa-Orta Doğu-Afrika), hem de Asya-Pasifik bölgesinde artıran Sabre Hospitality Solutions, 7500’den fazla otelle dünyanın en büyük konaklama şirketi olan Wyndham Hotel Group’un otellerini rezervasyon platformuna aktarmaya devam ediyor.

Şirket, Kuzey Amerika dışındaki bölgeler için şu sonuçları bildirdi:

  • Sabre Travel Network’ün EMEA’daki pazar payını artırmayı hedefleyen uzun vadeli rotası, bir önceki yıla göre büyüme ve pazar payında artış kaydedilen bu çeyrekte de devam etti. Şirket Güney Afrika, İspanya ve Türkiye gibi yeni pazarlarda varlığını güçlendirmesine yardımcı olacak fırsatları kovalamaya devam ediyor.
  • Latin Amerika’daki Sabre Travel Network rezervasyonları, Venezuela ve Brezilya’da mütevazi büyümeye dönüş dahil olmak üzere, yüzde 1,5 artışla, bu çeyrekte olumlu kabul edilebilecek bir aşama kaydetti.
  • Sabre’nin Asya Pasifik’teki faaliyetlerini yüzde yüz iştirak haline getirmesi, ikinci çeyreğin sonunda yeni yaşına girdi. Operasyonlar büyük oranda entegre edildi ve yüzde 9 artan Travel Network rezervasyonlarıyla satışlarda güçlü bir artış elde edildi.
  • Sabre’nin dünya genelinde GDS (Global Dağıtım Sistemi) rezervasyonlarındaki payı, yüzde 37 ile nispeten sabit kaldı. Şirket ayrıca üç aylık konferans görüşmesinde yatırımcılarına birkaç önemli müşteriyle sözleşmesini yenilediğini ve kapsam genişlemesine gittiğini söyledi.

Klein, 2 Ağustos’ta yatırımcılarla yaptığı konferans görüşmesi sırasında şunları söyledi: “Ekibimiz yenilikçi ürünler lanse etmek, mobil ve bulut gibi alanlarda rakiplerimizin önünde kalmak, müşterilerimize hizmet verip yeni müşteriler bulmak ve avantajlı bir maliyet yapısına sahip olmak gibi kontrolümüzde olan öğelere odaklanıyor. Gerçekleştirdiklerimizle asla tatmin olmasak da, ilk yarım yıl sonuçlarımızdan memnunuz ve 2016’nın geri kalanının da iyi geçmesini bekliyoruz.”

Klein, sözlerine şöyle devam etti: “Bize güç veren temel faktörlerden biri de bir kategoride yenilikçi ve çoğu durumda benzersiz çözümlerle tekliflerimizi genişletmeye devam etme stratejimizdir. Intelligence Exchange ile perakende ve ticari satış çözümlerimizin büyümemize nasıl güç kattığını daha önce anlatmıştım. Ayrıca havayolu şirketlerinin verilerinden daha kapsamlı bilgiler çıkarma ve belirli müşterilere özel, eyleme geçirilebilir etkinlikler oluşturma kabiliyetini ileriye taşıyacak yenilikleri kullanıma sokmaya devam edeceğiz.”

Sabre’ın anlamlı bir büyüme yaratacak potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Klein, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yan ürün gelirlerindeki artış, son birkaç yıldır havayolu şirketleri için hikayenin önemli bir parçası oldu. Bu büyümenin çoğunu, havayolu şirketlerinin sahip oldukları doğrudan kanallar sağladı. Yardımcı gelirlerdeki artışın bir sonraki ayağının GDS’den güç almasını bekliyoruz. Sabre, buna liderlik etmeye hazır bir pozisyonda bulunuyor. Teknolojimiz buna hazır ve havayolu müşterilerimiz için anlamlı bir büyüme sağlayacak ticari isteğe de sahip olduğumuza inanıyoruz. Kuzey Amerikalı en büyük beş havayolu şirketinden dördü, ücretli koltuklarını ve diğer yardımcı öğelerini Sabre Marketplace ile dağıtma kararlılığı gösteriyor. Bu havayolu şirketleri, seyahat acenteleri ağımız aracılığıyla önemli satış gelirleri üretebileceklerini biliyor.”

Merkezi Teksas’ın Dallas-Fort Worth bölgesinde bulunan ABD’li Sabre, yıllık 120 milyar ABD dolarından fazla seyahat harcaması işlemi gerçekleştiriyor ve 160’tan fazla ülkede müşterilere hizmet veriyor. Şirketin dünya genelinde yaklaşık 10.000 çalışanı bulunuyor.

Kazanç duyurusu

Ek bilgi için lütfen şu adresteki Yatırımcı İlişkileri web sitemizde bulunan kazanç duyurumuza bakın: http://investors.sabre.com/results.cfm

Paylaş

Yazar Hakkında

İşletme Fakültesinde öğrenci, teknoloji ve internet en büyük tutkularının başında geliyor. Araştırmayı, okumayı ve yazmayı sever. 2016 yılından itibaren Basın Bültenleri websitesinde yazar olarak çalışmaya başladı.

İlişkili Yazılar

Yorum Yazın